Strona główna » Jednostki » emoji

emoji

wym. [emodʑi] – to piktogram, znak graficzny w formie „buźki” z odpowiednią do okoliczności miną lub wizerunkiem osób, zwierząt, przedmiotów, zjawisk itd.

Nazwa wywodzi się z jap . 絵文字 (emoji) ’ piktogram, znak graficzny, emotikon’ [jap. 絵 + 文字 (e + moji) → obrazek + pismo]. Za twórcę pierwszego zestawu piktogramów uchodzi japoński projektant Shigetaki Kurita (1998 lub 1999 r.).

Emoji są obecnie powszechnie stosowane przez użytkowników komunikacji cyfrowej ze względu na dostępność we wszystkich komunikatorach i systemach operacyjnych. Podobnie jak emotikony emoji służą do wyrażania emocji za pomocą wizerunku twarzy, ale w przeciwieństwie do nich obejmują również przedmioty, miejsca, symbole rodzajów pogody, rośliny, zwierzęta i służą do podkreślania zawartości emocjonalnej wypowiedzi, podkreślania jej części, zmiany zabarwienia znaczeniowego (ironia) lub mają charakter humorystyczny.

Różnica między emotikonem/ emotikoną a emoji polega na tym, że emotikon jest wizerunkiem, który pierwotnie powstaje ze znaków złożonych na klawiaturze. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów emotion i icon. Za autora pierwszego emotikonu uważa się Scotta Fahlmana, informatyka z Carnegie Mellon University, który w 1982 roku wysłał w swojej wiadomości „uśmiech” złożony z dwukropka, myślnika i nawiasu 🙂

Współcześnie takich znaków (zwykle zamienianych automatycznie na „buźki”) jest bardzo wiele. Nawiązują do nich także niektóre wytwory popkultury, czego dowodem jest film pt. „The emoji movie” (pol. „Emotki”), a także zrekonstruowana w tzw. „języku emoji” bajka ”Pinokio”. Kod, który posłużył do tego zabiegu nazwano emojitaliano. Na podobny zabieg zdecydowali się np. marketerzy Pepsi-coli, stwarzając i umieszczają na puszkach tzw. Pepsi Smiley Emoji.

Światowy Dzień Emoji przypada 17 lipca i ustanowiono go w 2014 roku. Pomysłodawcą był Jeremy Burge, twórca Emojipedii, która jest nieoficjalną Wikipedią dla tego typu piktogramów (zob. https://emojipedia.org/).

W komunikacji młodego pokolenia emoji odgrywają ważną rolę. Zazwyczaj też mają nieco inne znaczenia niż w języku  dorosłych użytkowników. Niekiedy wynika to z mody, preferencji lub jest przejawem „walki pokoleń”. Dzieje się tak w przypadku „buźki płaczącej ze śmiechu”, której używanie jest oznaką „boomerstwa”, inercji czy starości. Pokolenie Z zamiast niej stosuje emoji czaszki oddającej ‘umieranie ze śmiechu”.

A oto najbardziej popularne wśród młodzieży emoji wraz ze znaczeniami (zestawienie zaprezentowano na podstawie ankiety z marca 2022 przeprowadzonej przez mgr Anitę Jagun w ramach OJiKM):

😎 ‘totalny szef; jestem dobry, świetnie, ok’,

❤️ ‘kocham; dziękuję’

😻  ‘zaskakująco dobrze; jesteś super’

🥰‘uroczo; słodko; miło’

✨ 'coś ładnego, nowego’

🤟 ’fajne; zabawne; akceptowalne’

😆  ‘sarkastycznie o czymś zabawnym; xD’

😄‘śmieszne’ (rzadko używane przez nastolatków)

😉  ‘niezdecydowanie, grzeczna odmowa lub formuła grzecznościowa: „nie ma za co”’

😋‘mam rację, a ty nie; coś pysznego’

🥴‘dziwne’

😐 ‘sugestia niezgody na coś, brak aprobaty; nieśmieszny żart’

😐 ‘sarkastycznie o pozornej aprobacie czegoś’

😭 ‘żenada, smutek’

💗‘serdeczność; podziękowanie; miłość’

😑 ‘nie; nie rozmawiam z tobą więcej’

🐀 ‘szczurek’

😽 ‘jesteś super, nie zmieniaj się; całuję’

💀 ‘umierać ze śmiechu’

🙃 ‘szaleństwo, ironia, niedosłowność’

 

Więcej zob. https://www.emojiall.com/pl;

https://emojipedia.org/

Kamil Sobczyk, Historia emoji, https://youtu.be/O1vcqVMZgPE

Przykład użycia:

😏my😄 jEsTeŚmY😀 pOlO🥳 geNg😯 i😓 W🤩 kLuBie👍 RobImY😻 bEnG😭 mY😧 jEsTeśMy🍷 pOlO🥵 gEnG💀 mJuD🙄 nA😝 ÓsZy😐 bAsÓ 😫dŹwiEnK/Lexy<3 || 70k+ , / https://www.tiktok.com/@janstrojny/video/6939879222701739269

(Zgłoszono: 09.03.2022, oprac. Anna Wileczek)

 

Szukaj

  • Kategorie